زگیل تناسلی

 

زگیل  تناسلی      Genital Warts            


زگیل  تناسلی زنان  یا Condyloma Acuminata یکی از شایع ترین انواع بیماریهای  جنسی هستند. حداقل نیمی از مردم در یک برهه از دوران زندگی خود به این ویروس مبتلا می شوند.

 

 سایز زگیل های تناسلی ممکن است که در اندازه های بسیار کوچک تا بسیار بزرگ از لحاظ ظاهری باشند.

 

علت بیماری زگیل تناسلی 

 

نظیر سایر زگیل ها در بدن ، علت زگیل های تناسلی ویروس اچ پی وی  ( HPV ) می باشد.بعضی از انواع این ویروس سبب زگیل تناسلی و برخی دیگر سبب سرطان دهانه رحم یا سرویکس می شوند.

 

 

زگیل های تناسلی می توانند روی سطح خارجی  فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن( مهبل) ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد کنند. در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند. این زگیل ها همچنین در دهان و گلوی افرادیکه رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند ، یافت شده اند.

 

نشانه های بیماری شامل :

 

    تورم کوچک خاکستری رنگ در ناحیه تناسلی

    تعداد فراوانی زگیل در کنار هم که حالت گل کلمی پیدا کرده اند

    خارش و یا احساس ناراحتی در ناحیه تناسلی

    خونریزی  با نزدیکی جنسی

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه نمود؟

 

هر زمانی که شما یا شریک جنسی شما توده هایی در ناحیه تناسلی و یا زگیل پیدا کردید ، به پزشک مراجعه کنید.

 

          همان طور که ذکر شد ، ویروس  اچ پی وی (HPV ) عامل زگیل های تناسلی است. بیشتر از 40 نوع از این ویروس وجود دارند که مشخصا روی ناحیه تناسلی اثر می گذارند. این ویروس از طریق تماس مستقیم جنسی پخش می شود. در بیشتر موارد ، سیستم ایمنی فرد آلوده این ویروس را می کشد و فرد علائم و نشانه های عفونت را پیدا نمی کند.

 

ریسک فاکتورهای  بیماری

 

   داشتن روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم با افراد آلوده

دارا بودن سایر بیماری های جنسی

   

برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی که سابقه فعالیت جنسی او را نمی دانید

   

داشتن ارتباط جنسی در سن پائین

 

عوارض بیماری

 

سرطان : سرطان دهانه رحم ( سرویکس ) به طور مشخصی وابسته به ویروس HPV  می باشد.

انواع خاصی از این ویروس همچنین قادر به ایجاد سرطان فرج ( ولو ) ، مقعد و آلت تناسلی مرد می باشند. عفونت با این ویروس همیشه منجر به سرطان نمی شود . دارا بودن نوع پر خطر ویروس و نیز سیستم ایمنی فرد مبتلا نقش مهمی در ایجاد سرطان بازی می کنند. لذا ، انجام منظم تست تشخیص سرطان دهانه رحم ( پاپ اسمیر ) و نیز تست HPV   که می تواند همزمان با پاپ اسمیر انجام شود و نوع ویروس از جهت  نوع کم خطر یا پر خطر را تعیین می کند ، نقش مهمی از جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان در مراحل اولیه بیماری  بازی می کند. 

 

مشکلات حین بارداری : زگیل های تناسلی ممکن است که منجر به مشکلاتی حین بارداری شوند. آنها می توانند آنقدر بزرگ شوند که جریان ادراری را مختل کنند و نیز روی قابلیت کش آمدن ( الاستیسیتی ) واژن در حین زایمان طبیعی تاثیر بگذارند.به طور نادر ، بچه مادر مبتلا به زگیل تناسلی  که با زایمان طبیعی متولد شده باشد ، ممکن است که زگیل در حنجره اش رشد کند و احتیاج به جراحی جهت رفع انسداد راههای هوائی پیدا کند.

 

 

تست ها ی تشخیصی


چون اغلب اوقات مشکل است که زگیل های تناسلی را تشخیص داد ، پزشک شما ممکن است که از محلول اسید استیک رقیق که روی آن ناحیه مالیده می شود و رنگ زگیل را سفید می کند ، استفاده کند.

تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم ) : انجام مرتب این تست برای تمامی خانم ها بخصوص خانمهایی که سابقه زگیل تناسلی دارند ، اکیدا پیشنهاد می شود.

تست HPV : چون تنها انواع خاصی از ویروس  زگیل تناسلی می توانند ایجاد سرطان دهانه رحم کنند ، یک تست از سلول های دهانه رحم که حین تست پاپ اسمیر برداشته شده اند می تواند برای این نوع تست نیز استفاده شود. اغلب این تست برای خانم های 30 سال به بالا استفاده می شود. 

 

 درمان زگیل تناسلی:

اگر زگیل تناسلی شما باعث ناراحتی شما نشده باشد ، شما ممکن است که احتیاج به هیچ نوع درمانی نداشته باشید. اما اگر نشانه هایی مثل سوزش و خارش و یا درد ظاهر شوند و یا شکل ظاهری دستگاه تناسلی برای فرد ایجاد مشکلات روحی کرده باشد ، پزشک آنرا با استفاده از داروها ویا جراحی برطرف می کند.


گرچه این زگیل هل اکثرا تمایل به عود مجدد پس از درمان دارند.

داروها شامل آلدارا Aldara

این کرم پوستی توانائی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی افزایش چشمگیری می دهد.در زمانی که از این کرم استفاده می کنید از رابطه جنسی پرهیز کنید.


Podophyllin و Podofilox

 

 پدوفیلین یک رزین با پایه گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را منهدم می کند. البته فقط بایستی که پزشک این محلول را به کار ببرد.پدوفیلوکس را شما در منزل می توانید به کار ببرید اما مراقب باشید که به پوست اطراف مالیده نشود که در این صورت ممکن است سبب آزردگی پوست شود.

مراقب باشید که هیچ وقت پدوفیلوکس را داخلی استعمال نکنید. بعلاوه مصرف این فرآورده حین بارداری توصیه نمی شود.

 

این ماده شیمیائی زگیل های تناسلی را می سوزاند. Trichloro Acetic Acid  بایستی که همیشه توسط پزشک به کار برود. هیچ وقت سعی نکنید که زگیل های تناسلی را با داروهای غیر نسخه ای موجود در داروخانه ها بردارید چون ممکن است که سبب درد و ناراحتی بیشتری شوند.

جراحی

ممکن است که برای برداشت زگیل های بزرگ ویا مقاوم به درمان طبی ویا حین دوران بارداری استفاده شود.

فریز با نیتروژن مایع ( کرایوتراپی ):

بهترین و اولین روش درمانی زگیل تناسلی است  که در کلینیک دکتر مریم لطفی زاد انجام می شود. انجماد یا فریز بدون درد انجام شده و بر خلاف لیزر اسکار پوستی از خود به جا نمی گذارد و از لحاظ هزینه نیز بسیار مناسب است. 

الکترو کوتریزاسیون : روش بعدی درمان است که اشکال آن دردناک بودن آن است.

لیزر : در موارد صعب العلاج بیماری ویا زگیل های وسیع تناسلی استفاده میشود  . عارضه لیزر دردناک بودن آن و بجا گذاشتن اسکار پوستی می باشد لذا فقط در موارد خاص و خط آخر درمان باید از این روش درمانی استفاده شود. 

 

 پیشگیری

استفاده از کاندوم حین رابطه جنسی ، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را کاهش می دهد. امروزه بر علیه این ویروس واکسیناسیون در دسترس است . یک واکسن به نام  گارداسیل Gardazil از ابتلا به انواع خاصی از زگیل های تناسلی  که سبب ابتلا به اکثر موارد آن است ، پیشگیری می کند.این واکسن همچنین بر علیه انواعی خاص از ویروس که سبب سرطان دهانه رحم می شوند نیز موثر است .

کمیته ملی پیشگیری از بیماریها با واکسیناسیون پیشنهاد می کند که  واکسیناسیون روتین          

برای تمامی دختران سن 11 و 12 سال انجام شود ونیز دخترها و زنهایی که سن 13 تا 26 دارند اگر قبلا واکسن را دریافت نکرده باشند، واکسینه شوند.

واکسن گارداسیل همچنین می تواند در پسرها و مردان سن 9 تا 26 سال بکار برود. حداکثر تاثیر این واکسن در زمانی است که فرد قبل از اولین رابطه جنسی آنرا زده باشد. 

تلفن مشاوره هزینه فریز ( کرایوتراپی ) در کلینیک دکتر لطفی زاد 22721841 تماس در تمام ساعات روز 

زمان انتشار: شنبه 27 ارديبهشت 1393 (4 سال قبل)
تعداد بازدید: ۵۱۲۴۸