پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر ( تست سرطان دهانه رحم )                                                                          
 
تست پاپ اسمیریا سرطان دهانه رحم  امتحان میکروسکوپی سلولهای تراشیده شده از دهانه رحم است . سرویکس یا  دهانه رحم  ، پائین ترین قسمت رحم است که  در ابتدای واژن قرار دارد .
چگونه تست انجام میشود ؟
 ابتدا شما در مطب پزشک ، روی تخت معاینه ژنیکولوژی می نشینید و پاهایتان روی رکاب قرار داده می شود . سپس پزشک یک وسیله بنام اسپکولوم معاینه  داخل واژن شما قرار داده و آنرا به آرامی باز می کند تا دهانه رحم رویت شود و به آرامی سلول های دهانه رحم با برسی کوچک  تراشیده می شود و برای بررسی به آزمایشگاه  پاتولوژی فرستاده می شود .
آمادگی برای تست پاپ اسمیر
پزشکتان را در جریان موارد زیر بگذارید. اگر شما :
   هر داروئی منجمله قرص جلوگیری از بارداری خوراکی مصرف می کنید.
 اگر قبلا  سابقه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته اید
   ممکن است باردار باشید
از موارد زیر از 2 روز قبل از تست پرهیز کنید :
   دوش واژینال ( شستشوی واژن )
   داشتن ارتباط جنسی
   حمام گرفتن
   استفاده از کرم واژینال از یک هفته قبل
در حین پریود ، از گرفتن پاپ اسمیر خودداری کنید چون وجود خون روی صحت نتیجه تست اثر می گذارد .ولی اگر شما دارای خونریزی غیرطبیعی رحمی هستید ، پزشک شما ممکن است که در حین این خونریزی تست را انجام دهد .
تست چگونه حس می شود ؟
تست پاپ اسمیر ، ممکن است که ایجاد ناراحتی مختصری شبیه کرامپهای قاعدگی در بعضی افراد بکند شما در حین تست ممکن است که احساس فشار بکنید . پس از تست ممکن است که مختصری خونریزی داشته باشید .
چرا این تست انجام می شود ؟
تست پاپ اسمیر ، تست اسکرینینگ ( غربالگری) برای پیدا کردن سرطان دهانه رحم است . اکثریت موارد کانسر سرویکس می توانند در مراحل اولیه با انجام این تست بطور منظم و نیز معاینه لگنی تشخیص داده شوند اسکرینینگ بایستی که در سن 21 سالگی و یا 3 سال پس از شروع فعالیت جنسی آغاز شود .
پس از اولین تست :
   خانم ها بایستی هر 2 سال یکبار تست پاپ اسمیر مجدد انجام دهند
   اگر سن شما بالاتر از 30 سال است و سابقه 3 بار متوالی تست منفی داشته اید ، می توانید هر 3 سال یکبار تست بگیرید .
   پس از سن 65 تا 70 سال بیشتر خانم ها می توانند این تست را قطع کنند به شرطیکه در عرض 10 سال قبل حداقل 3 بار متوالی تست منفی داشته باشند .
   شما ممکن است احتیاج به پاپ اسمیر نداشته باشید اگر که شما عمل هیسترکتومی توتال ( برداشتن کامل رحم و دهانه رحم ) انجام داده باشید و نیز سابقه سرطان و یا ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم نداشته باشید .
نتایج طبیعی  تست
یک نتیجه نرمال ( منفی ) نشان می دهد که هیچ سلول غیر طبیعی موجود نیست.
وقتی که یک تست پاپ اسمیر تغییرات غیر طبیعی نشان می دهد ، تستها ی بیشتر و نیز پیگیری های بعدی نیاز است . مرحله بعدی آن بسته به نتایج تست ، سابقه شما از لحاظ پاپ اسمیر غیر طبیعی و ریسک فاکتور های شما برای کانسر سرویکس دارد . این مراحل ممکن است که شامل :
   تکه برداری بافتی زیر دید کولپوسکوپ
   تست HPV  برای تعیین نوع ویروس که منجر به سرطان می شود . برای درجات خفیف تغییرات سلولی پزشکان اغلب توصیه به انجام مجدد تست در 3 تا 6 ماه بعد می کنند .
نکته :
تست پاپ اسمیر %100 صحیح ممکن است نباشد . در درصد کمی از موارد ، تغییرات سلولی ممکن است با این تست یافت نشوند . اما بهرحال ، هنوزهم این تست بهترین تست برای بیماریابی سرطان دهانه رحم می باشد .
خوشبختانه سرطان سرویکس به آهستگی در عرض چند سال رشد می کند و اگر تغییرات غیر طبیعی در تست دیده شود ، در اکثر موارد به خوبی درمان شده و از بروز سرطان جلوگیری می شود
زمان انتشار: جمعه 26 ارديبهشت 1393 (4 سال قبل)
تعداد بازدید: ۶۰۶۸